לא תמיד צריך שינויים דרמטיים כמו הריסת מבנים ופינוי דיירים כדי לשדרג את איכות חיי התושבים. ברמת גן, 3 בניינים ותיקים יחוזקו וישודרגו במסגרת תמ"א 38, תמורת 26 דירות חדשות שיעלו החל מ-1.85 מיליון שקל; בבת ים בניין ותיק יחוזק וישודרג תמורת 16 דירות חדשות שנמכרו כולן ליזם אמריקאי

עוד פרויקטים של התחדשות עירונית קורמים עור וגידים בערי גוש דן, חרף הכרזות ראשי הרשויות על הגבלת פרויקטים מסוג זה. ל-ynet נודע כי חברת חיזוק ובינוי מקדמת בימים אלה פרויקט חדש של תמ"א 38 בשכונת תל גנים ברמת גן, במסגרתו 3 בניינים דו-קומתיים הכוללים 28 דירות ישפוצו ויחוזקו, ויתווספו לכל אחד מהם מכוח התמ"א 2.5 קומות נוספות – ובסך הכל 26 דירות מגורים חדשות. עלות הפרויקט נאמדת ב-45 מיליון שקל.

מדובר בבניינים ברחוב עוזיאל 120, 122, ו-124 בשכונת תל גנים בדרום-מערב רמת גן, סמוך לקניון גבעתיים. מחירי הדירות החדשות שייבנו אינם זולים, בהתאם למיקומם בלב אזורי הביקוש. לדברי החברה, מחיר דירת 4 חדרים בפרויקט יעמוד על החל מ-1.85 מיליון שקל. מי שהפרוטה מצויה בכיסו ויעדיף לרכוש את דירות הפנטהאוז, ייאלץ להיפרד מלא פחות מ-3.7 מיליון שקל.

בסך הכל יכללו 3 הפרויקטים 19 דירות 4 חדרים חדשות ששטחן נע בין 100-135 מ"ר; דירת מיני-פנטהאוז עם 6.5 חדרים בשטח של 155 מ"ר; ועוד 4 דירות פנטהאוז ששטחן נע בין 160-167 מ"ר. בנוסף, תחודש חזית יחידות המסחר בקומות הקרקע, הכוללת 7 חנויות מסחריות.

שיפוץ המבנה הראשון ברחוב עוזיאל 124, המצוי בשלבי סופיים, צפוי להסתיים כבר באפריל הקרוב; ברחוב עוזיאל 122 החלו עבודות הבנייה, כאשר צפי הסיום בדצמבר 2015; ואילו הפרויקט ברחוב עוזיאל 120 נמצא בתהליך מתקדם של קבלת היתר בנייה.

הבניין ברחוב עוזיאל 122 ברמת גן – לפני ואחרי

 

 (צילום: ג'ואנה כהן)

(צילום: ג'ואנה כהן)

 (הדמיה: דנאור שטרוזמן)

(הדמיה: דנאור שטרוזמן)

אחת הסיבות להחלטת היזם לנקוט במסלול תמ"א 38 שלא כולל הריסה ובנייה מחדש (מסלול 2) – אלא רק חיזוק ותוספת קומות – נעוצה בעובדה שמדובר בבניינים עם דירות מרווחות יחסית. "יש לנו דירות גדולות, ולכן הריסת המבנה לא הייתה רלוונטית, מה גם שאף יזם לא היה מוכן לפצות אותנו כראוי", מודה לאה ביתן המתגוררת ברחוב עוזיאל 124.

אבל ביתן ושכניה לא יכולים להתלונן: היתרון הגדול באי-הריסת מבנה הוא העובדה שאין צורך לפנות את הדיירים מדירתם. אלה ממשיכים להתגורר בדירה, ועדיין מקבלים בסופו של יום ממ"ד, מרפסת שמש, מעלית ושדרוג כללי של פנים וחוץ הבניין. יתרון נוסף הוא המהירות היחסית של הבנייה.

"העבודות התחילו באוגוסט לפני כשנה וחצי, מכיוון שהקבלן הקודם פישל", מספרת ביתן, "אך היזמים החליפו אותו תוך שבועיים. זה מתקדם יפה ואנחנו מצפים לסיום". בסך הכל צפוי ערך הדירות של הדיירים הקיימים לעלות בכ-25%.

"לאחרונה אנו עדים למגמת האצה בפרויקטים של תמ"א, הודות לתהליך החתמת הדיירים שהולך ומתקצר", מסביר שחר רז, בעלי חיזוק ובינוי, את ההחלטה לבצע את הפרויקט. "אם בעבר תהליך מסוג זה היה מתקיים בטווח של 8 חודשים, ולעתים אף יותר, כיום ניתן לסיים תהליכים אלו במחצית הזמן. הדבר נובע ממודעות הולכת וגוברת לאופי התהליך ולאור הבנת הדיירים שהם המנוע העיקרי בקידום השבחת נכסיהם".